Fínskou saunu představuje kabina vyrobená z odolného dřeva uvnitř s elektrickými kamny nebo kamny na dřevo, které fungují na bázi tělesa s přímým vytápěním a někdy jsou navíc vybaveny zvlhčovačem vzduchu. Součástí saunových kamen jsou kameny, které se zalévají vodou. Slouží jako akumulační medium pro tepelnou energii. Zaléváním kamenů vodou se zvyšuje vlhkost v sauně.
Nechybí dřevěná lehátka zabudovaná v různých výškách, rohože, teploměr
s vlhkoměrem, saunová světla s krytem a někdy další doplňky.
Finské sauny do exteriéru i interiéru děláme na míru pro každý dům, byt, soukromý či komerční wellness nebo Vám dodáme komponenty pro jejich svépomocnou výstavbu.
Reakcia tela na fínsku saunu
Tělo reaguje na vysokou teplotu roztažením krevních cév v kůži (po saunování je někdy vidět zarudnutí kůže) a vylučováním potu. Tep se zvýší asi o 50 procent, zvýšený krevní tlak zásobuje potní kapiláry dostatkem materiálu a rozděluje teplo z kůže dovnitř těla.
Vzhledem ke krevnímu tlaku způsobí změny krevního oběhu určitou úpravu nejprve na vyšší nebo nižší hodnotu. Ve fázi ochlazení se mají zvýšené teploty těla snížit opět na původní hodnoty.
Přitom se znovu zvyšuje obsah kyslíku v krvi. V důsledku střídání studené koupele a teplého saunování se urychluje obnovení pružnosti cév v kůži.
Když se pociťuje působení tepla fyzicky a psychicky jako uvolnění, pak aplikace ochlazení způsobí pocit osvěžení a vytvoří ve vegetativním nervovém systému a v důležitých nervových orgánech výkonné impulsy, které se mohou označit jako uklidňující stres.
Prospešné účinky fínskych sáun
Obecně finská sauna působí velmi prospěšně na tělesné orgány, systém krevního oběhu a hospodaření těla s vodou. Zvyšuje se odplavování odpadních látek i připravenost organismu bránit se proti infekcím.
Velmi příznivým jevem je, že při pocení odejde z těla spousta škodlivých látek z kožních pórů.
Lijeme-li na horké kameny vodu (vhodnější je vždy teplá voda), vdechujeme páru, která zvlhčuje dýchací cesty a pomáhá jejich přirozenému čištění.
Dalším velkým rozdílem je teplota, na kterou oba typy saun zvýší teplotu okolního vzduchu. V případě suché finské sauny se totiž jedná o hodnoty kolem 85°Caž 110°C. V případě zvlhčování vodou se zvýší vlhkost vzduchu a sníží teplota, tehdy hovoříme o tzv. biosauně.
Přijďte si k nám nezávazně a zdarma vyzkoušet kvalitu našich finských saun a bio saun.
Povrchy a referencie fínskych sáun
Severský smrk
dřevo se liší od tuzemského smrku svojí trvanlivostí a větší hustotou, která zamezuje ronění pryskyřice.
Kanadská borovice Hemlock
má stejné vlastnosti jako skandinávský smrk, navíc však má jednu výtečnou vlastnost – je bezsuková. Dále odolává tvoření a množení mikroorganismů.
Ušlechtilý cedr
třetí nejpoužívanější materiál je dřevo s různorodou barevností a přírodním aroma.
Africká vrba Abachi
oblíbený materiál, ze kterého jsou tvořeny lavice, opěrky a další součásti sauny, které přicházejí do styku s lidskou pokožkou. Dřevo Abachi totiž vyniká nízkou tepelnou vodivostí (tedy nepálí), dlouhou životností a je opět bezsukové